S.S.S.

New World nedir?

New World, Amazon Games tarafından yapılan 28 Eylül 2021 resmi çıkış tarihli, MMORPG türünde bir oyundur.

New World’ü nereden satın alabilirim?

Şuan sadece Steam üzerinden satın alabilirsiniz. Amazon üzerinden satışı açık olsa da sizi Steam’e yönlendirecektir. Ek bilgi, yakın gelecekte New World sadece PC platformunda olacak.

New World yüksek FPS için nasıl ayarlar kullanmalıyım?

New World, yüksek FPS ile oynama zorunluluğunda bulunan teknik yapıya sahip değil. Daha optimize ayarlar sizin için hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.

New World P2W’mi?

MMORPG türündeki oyunlar, genellikle çıkış sürecinde ücretli satış yapmadan, oyun içeriğindeki satışlarıyla kendi kazançlarını sağlar. Fakat New World ücretli olarak çıktığı için ve oyun içindeki muhtemel skin satışlarını düşünürsek, P2W olmayacağı kanaatindeyiz ki güncel haliyle P2W olmadığını ve kendine ait bir Steam pazarı oluşturmadığını söyleyebiliriz.

New World’ü oynamak için dil bilmek şart mı?

Türkçe dil desteği olmayan birçok oyun gibi New World’te, kendi evreni içinde belli seviyede dil bilmenizi istiyor. Oyun içi mekaniklerde ve PVE’de dil bilme zorunluluğunuz yok. Fakat kullanacağınız itemler, gemler gibi envanter öğeleri, sizi dil bilmeye itecektir. Dert etmeyin, sitemizde envanterdeki öğelerin neredeyse tamamının Türkçe karşılıklarına ulaşabilirsiniz.

Oyun PVE-PVP opsiyonlarından başka neler vadediyor?

New World, devamlı geliştirmek ve büyütmek istediği gerçek dünya tarihinden ilham alan bir evrene sahip. Bu evren içinde oyuncuları sadece PVE-PVP ile kalmalarını istemiyor, onlara farklı seçenekler sunuyor. Oyun içindeki farklı meslek dallarıyla (balıkçılık, odunculuk, madencilik vs.) oyunculara gerçek bir RPG deneyimi yaşatıyor. Bu meslek dallarıyla uzmanlaşıp kendinize ve arkadaşlarınıza ekstra avantajlar sağlayabilirsiniz.

Oyuna hangi sunucuda (server) başlamalıyım?

New World şuan tam olarak 64 Avrupa sunucusuna sahip. Diğer bölgelerde ping sorunu yaşamamak için bu 64 sunucudan birini seçmelisiniz. Türk oyuncuların daha fazla olduğu bir sunucu tüyosu istiyorsanız, açık betada Asgard, Utgard ve Hades sunucularında epey Türk oyuncu olduğunu belirtmekte fayda var. Güncel sunuculara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Oyunda ırk seçiyor muyuz?

New World, kendi hikâyesinin topluluklara ilk açıldığı süreçte ırklarla ilgili bazı eleştiriler aldığından olsa gerek, herhangi bir ırk seçimi barındırmıyor. Oyuna kadın veya erkek karakter oluşturup başlıyorsunuz. Fakat ilerleyen seviyelerde, “Faction” adı verilen üç farklı topluluk sizi karşılayıp, kendilerini tanıtıyorlar ve içlerinden birini seçmeniz isteniyor. Bu Faction’lar Marauders, Syndicate ve Covenant isimleriyle anılıyorlar. Seçeceğiniz Factionlar size ekstra karakteristik özellik sağlamasa da bazı artıları bulunuyor. Size uygun Faction’ı belirleyemiyorsanız, Faction seçebilmeniz adına oluşturulan bu testi uygulamanızı tavsiye ederiz. Faction’lar ile ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ticaret sistemi nasıl işliyor?

New World’ün kendine has bir pazar sistemi var. Her şehirde ticaret yapabildiğiniz, ürünler aratıp inceleyebildiğiniz bir pazar tezgâhı bulunuyor. Ürünleri istediğiniz gibi inceleme fırsatınız olsa da satın almak için ürünün satıldığı şehre gitmeniz gerekiyor. Her ticari işlemden belli miktarda vergi kesiliyor ve yine şehirlere göre bu vergi miktarı değişiklik gösteriyor.

Öznitelik puanları (attributes) ve yetenek ağaçları (skills) nedir?

Öznitelik puanları, karakterinizi hangi şekilde güçlendirmek istediğinize yönelik, seviyeniz arttıkça kullanabildiğiniz puan değerleridir. Öznitelik puanları, her 50 levelde bir olmak üzere size bazı pasif güçlendirmeler sağlamakla birlikte mesleki becerinize artı değer katar.. Yetenek ağaçları ise seçtiğiniz silahı nasıl kullanmak istediğinizle şekillenen yetenek setidir. Her silahta kullanabildiğiniz üçü aktif, kalanı ise pasif olan yetenekleri seçerek kendi yetenek ağacınızı oluşturabilirsiniz. Detaylı rehbere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Azoth nedir, ne işe yarar?

Azoth, oyun içerisinde birçok farklı noktada işinize yarayan önemli bir karışımdır. Azoth’u herhangi bir şekilde kendi elinizle üretemiyorsunuz. Farm yaparak, Dungeon’lardan Azoth şişeleri kazanarak ve ödül olarak Azoth veren görevleri başarıyla tamamlayarak Azoth kazanabilirsiniz. Şehirler ve ışınlanma noktalarına hızlı şekilde ışınlanabilmek için epey önemli olan Azoth, aynı zamanda envanterinizdeki birçok farklı itemin craftlama işleminde de artı değerler kazandırabiliyor.

Crafting nedir?

Crafting, oyun içerisindeki zanaatlardır. Demir dövmek, deri yüzmek, odun kesmek ve ipliklerden kumaş üretmek gibi daha birçok zanaat crafting ile mümkündür. Crafting oyun içerisinde ekstra önem taşıyan bir sistem. Çünkü belli itemler sadece crafting ile sağlanabiliyor ve bu yüzden her zanaat ayrı uzmanlık taşıyor. Bu uzmanlık crafting seviyenize göre belli oluyor ve yine belli seviyelerde uzmanlığınız karşılığında bazı ayrıcalıklarla ödüllendiriliyorsunuz. Crafting ile ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Oyunda pet/binek var mı?

Birçok oyuncunun sorduğu bu sorunun cevabı maalesef hayır. New World evrenindeki serüvenimize eşlik eden herhangi bir pet dostumuz bulunmuyor. Şehirlerarası ulaşımımızı hızlandıran bir bineğe de sahip olamıyoruz. Sadece yine New World’ün kendi iç mekaniği olan ev sisteminde, kendi evinizde evcil pet barındırabiliyorsunuz ki kendisi epey evcil olsa gerek evinizden hiç çıkmıyor. New World geliştirici ekibi bu konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapmadı. Diğer sunuculardaki oyuncularda bu konudaki taleplerini ısrarla iletseler de geliştiricilerin verdikleri cevaplar hiçbir zaman “evet, binek getireceğiz veya getirmeyeceğiz” cümlesi kadar net olmadı. Biz de bu cevaplardan yola çıkarak, kısa vadede oyuna binek eklenmeyeceği yönünde bir sonuca varıyoruz.

Ev sistemi nedir, nasıl satın alabilirim?

New World, şehirlerin nüfusunu boş sokaklarla değil, her oyuncunun sahip olduğu evle belirlemek istiyor. Evler, aslında ilk bakışta estetik ve kişisel zevk alanına hitap ediyor. Fakat sağladığı pasif güçlendirmeler de mevcut. Üstelik binek kullanamadığımız koca bir haritada, nerede olursanız olun sınırlı saatler aralığında evinize ışınlanarak anında dönüş yapma imkânı sunuyor size. Belli seviyelerde satın alabildiğimiz evlerin en fazla üç tanesine sahip olabiliyoruz ve evimizin içini dekore ederek diğer oyuncuların ziyaretine açabiliyoruz. Ev sistemiyle ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Clan sistemi var mı?

Clan sistemi oyun içerisinde Company adıyla var oluyor. Company’ler en fazla 100 kişilik olabiliyor ve company lideriyle aynı Faction’a mensup olmanız gerekiyor. New World, clanlar arasında rekabeti desteklediği kadar da clan dostluklarını ve ortaklıkları destekliyor. Company üyeleri diğer company üyeleriyle beraber kale savaşlarına katılabiliyor. Company’ler şehirlerin hâkimiyetini ele geçirip, yine company kararıyla vergi oranlarını değiştirip, aldıkları vergileri company bankasına katabiliyor. Company sistemiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Instagram

@NewWorld

Twitter

@NewWorld

Steam Group

@NewWorld

Facebook

@NewWorld

YouTube

@NewWorld

New World Türkiye by Cemizm © 2022. All Rights Reserved.