New World Gathering Rehberi (Toplayıcılık)

Giriş

Bu rehberin amacı New World de Gatheringe genel bir bakıştır. Bu rehber yeni oyunculara yöneliktir ve gatheringi açıklar.

Tools(Aletler)

New World de her Gathering mesleği farklı bir alet gerektirir. Her mesleğin kendi aleti vardır.
Fishing Pole (Olta) – Balıkçılık
Logging Axe (Oduncu Baltası) – Odunculuk
Pickaxe (Kazma)- madencilik
Sickle (orak)- Bitki toplayıcılığı
Skinning (Yüzme Bıçağı) – Hayvan derisi,kürkçülük

New World de aletleri elde etmek için 3 yol vardır. Birincisi kampınızda temel seviye aletleri üretebilirsiniz. Şehirlerdeki Forge u kullanarak daha yüksek seviye aletler üretebilirsiniz ve şehirdeki Trade Postlardan (Ticaret noktaları) satın alabilirsiniz.
Alete ilk sahip olup kullanmak istediğinizde envanterden alete sağ tıklayıp Activate Tool seçmeniz gerekir. Her aleti ayrı ayrı aktive edebilirsiniz böylece aletleri değiştirmeye gerek kalmaz. Örneğin vahşi doğada odunculuk yaparken maden cevheri çıkarmak isterseniz yanına gidip E tuşuna basmanız etkin olduğu sürece hem kazmanız hem baltanız aynı anda kullanılacaktır.
Aletler dayanıklılığı arttıran veya toplama verimini arttıran çeşitli Perkler(Bonus özellikler) ile craft edilebilir. Verim topladığınız odun veya demirin sayısını arttırır.

Aletler 5 seviyeye ayrılır.

Tier 1-Flint
Tier 2-Iron
Tier 3- Steel
Tier 4-Starmetal
Tier 5-Orichalcum

Daha iyi aletlere sahip olmak toplama hızınızı arttırır. Aletlerin toplama hızını aletin üzerine gelip detaylara bakarak öğrenebilirsiniz bu yüzden belirli bir Tier deki aleti hazırlarken veya satın alırken toplama hızını kontrol ettiğinize emin olun.
Araçların Tierleri hangi seviyedeki kaynakları da toplayacağınızı belirler. Daha yüksek Tier deki araçlar ve Gathering seviyeniz ne kadar yüksekse o kadar yüksek seviyeli ve değerli kaynakları toplayabilirsiniz. Aletlerin seviyeleri envateri açıp aletin üstündeki Romen rakamlarıyla ifade edilir.

Kaynaklar nerede ve nasıl bulunur?

Kaynakları New World interaktif haritadan bulabilirsiniz.

Ayrıca haritanızı M ile açıp sol tarafta kaynak konumlarına tıklayıp görebilirsiniz. Bu size kesin konum vermez ama genel olarak o bölgede olduğunu gösterir.
Belirli bir Gathering(Toplayıcılık) seviyesine ulaştığınızda her hangi bir kaynağa yaklaştığınızda toplanacak kaynağı yukarıdaki pusula göstergesinde görebilirsiniz.

Gathering çeşitleri

Fishing- Balıkçılık
Logging-Odunculuk
Mining- Madencilik
Harvesting- Bitki toplayıcılığı
Skinning- Deri,Kürk toplayıcılığı

Bu becerileri her kullandığınızda deneyim kazanırsınız ve seviye atlatırsınız.Ne kadar çok kullanırsanız o kadar seviyeniz yüksek olur.Daha yüksek seviyeler özel kaynakları toplama şansınızı arttırır.
Becerileriniz görmek için K tuşuna basıp görebilirsiniz. Ardından toplama hızı bonusunuzu ve hangi seviyede hangi kaynakları toplayabileceğiniz görebilirsiniz.

Gathering seviyesi en fazla 200dür.Belirli öğeleri toplayabileceğiniz belirli noktalar vardır. Örneğin en yüksek cevher olan Orichalcum 175 seviyeye ulaşana kadar toplanamaz ve 200 seviyeye ulaşana kadar pusuladan izlenemez.

1.Fishing-Balıkçılık

Bir olta aldıktan sonra oltayı takarak yakındaki bir su içeren bölge bularak balık tutabilirsiniz. İster tatlı suda ister tuzlu suda tutabilirsiniz.

Biraz su bulduğunuzda oraya yaklaşın ve oltanızı çıkarmak için F3 e basın ve tutmayı başlatmak için sol Mouse tuşuna basın. Nerede balık tuttuğunuz ve ne tür yem kullandığınız, ne tür balık yakalayacağınızı belirleyecektir. Yakaladığınız balığı pişirebilirsiniz.
Hotspotlar(Sıcak noktalar) daha kaliteli balıkları yakalamanıza izin verir. Bu sıcak noktaları keşfetme ve takip etme yeteneğiniz, balık tutma becerinize bağlıdır. Balıkçılık seviyeniz arttıkça, keşfedilebilir yeni sıcak noktaların kilidini açan seviye dönüm noktalarına ulaşacaksınız.

2.Logging-Odunculuk

Young Trees-0’da toplanabilir ve asla takip edilemez.
Mature Trees- 50’de toplanabilir ve asla takip edilemez.
Wrydwood-100’de toplanabilir ve 125’te takip edilebilir.
Ironwood-175’de toplanabilir ve 200’de takip edilebilir.
Normal ağaçlar daima yanınızda gözükür ve bu yüzden toplaması ve seviye atlatması kolaydır.

3.Mining-Madencilik

Madencilik sadece cevher değil, aynı zamanda taş, yağ, değerli taşlar ve simya taşları çıkarmak için kullanılır. Taşlar madencilik sırasında rastgele düşer ve itemlara takmak için kullanılır.
Stones-(Taş kesme için kullanılır)
Regular Stone-(Madencilik seviyesi 0’da hasat edilebilir. Bulması çok kolay,bol ve her bölgede bulunur.)
Lodestone-Madencilik seviyesi 105’te hasat edilebilir. Madencilik seviyesi 155’te izlenir.
Metals-(Zırh ve silah için kullanılır)
Iron-0’da toplanabilir ve 25’te izlenebilir.
Silver-10’da toplanabilir ve 35’te izlenebilir.
Oil-20’de toplanabilir ve 45’te izlenebilir.
Gold-45’de toplanabilir ve 70’te izlenebilir.
Alchemy Stones-50’de toplanabilir ve 75’te izlenebilir.
Starmetal-100’de toplanabilir ve 125’de izlenebilir.
Lodestone-105’de toplanabilir ve 155’de izlenebilir.
Platinum-110’da toplanabilir ve 135’te izlenebilir.
Orichalcum-175’te toplanabilir ve 200’de izlenebilir.
Simya taşları haritanın etrafına dağılmış halde bulunabilir.

4.Harvesting-Hasatçılık

Hasat, Yeni Dünya’da bitkileri toplamak için kullanılır. 7 çeşit hasat edilebilir bitki vardır: Plants, Hemp, Fungi, Magical Creatures, Magical Plants, Silkweed, ve Wirefiber.
Farm Plants- 0’da toplanabilir ve 20’de izlenebilir.
Hemp- 0’da toplanabilir ve 25’de izlenebilir.
Fungi- 0’da toplanabilir ve izlenemez.
Magical Creatures- 0’da toplanabilir ve 175’de izlenebilir.
Magical Plants- 30’da toplanabilir ve 45’de izlenebilir.
Silkweed- 100’de toplanabilir ve 145’te izlenebilir.
Wirefiber- 175’de toplanabilir ve 200’de izlenebilir.
Fungi: Fungi boya yapımında kullanılır. Bulduğunuz Fungilerin rengi bölgelere göre ayrılmıştır. Fungiler bol miktarda bulunur ve her bölgede bulunması kolaydır.
Hemp & Herb: Orman ve otlak biyomlarında bulunabilir. Windsward yakınında bol miktarda bulunur. Genellikle Hemb’i bulduğunuz yerde Herb’i yakınlarda bulacaksınız ve bunun tersi de geçerlidir. 100 hasat seviyesinde izlenir.
Farm Plants: Farm Plantslar haritanın etrafındaki çiftliklerde bulunabilir. Her çiftliğin farklı bir Plantsı vardır. Belirli Farm Plantsları bulmak için bu haritayı (haritaya bağlantı) kontrol edebilirsiniz. Hasat seviyesi 50’de takip edilir.
Magical Plants / Creatures: Bu nodelar, madencilik nodelarıyla aynı mantığı izler. Suya yakın su bitkileri, kirli ormanlık alanların yakınında Magical Plants / Creatures ları bulacaksınız.

5.Skinning- Dericilik

Bir hayvanı öldürdükten sonra, ham deri ve çiğ et elde etmek için o hayvanın derisini yüzme bıçağıyla derisini yüzebilirsiniz. Hindilerden de tüy ve yumurta elde edebilirsiniz. Belirli seviyelerdeki hayvanların derisini yüzdürme yeteneği, izleme ve deri yüzme seviyenize bağlıdır.
Örneğin, deri yüzme beceri seviyeniz 0-10 ise 1-10. seviye yaratıkların derisini yüzebilirsiniz ve deri yüzebilme beceri seviyeniz 100-103. seviye ise 25. seviye ve altındaki hayvanların yüzebilirsiniz.
Derilerin Tierleri, hasat edilen hayvanın seviyesine göre tanımlanır. Örneğin, 35+ Tier 4’tür ve 50 artı, Tier 5 post olacaktır.

Gathering seviye atlatma

Gathering seviyesini etkili ve verimli bir şekilde seviye atlatmak için, bulabileceğiniz ve seviyenizde kullanabileceğiniz en iyi araçlarla en düşük Tier kaynakları spam olarak toplamanız gerekir. Düşük Tierler, bulunması en kolay ve toplanması en hızlı olanlardır. New World interaktif haritayı https://www.newworld-map.com/#/ kullanarak Aeternum’daki her kaynağı bulabilirsiniz. Seviye atladıkça daha büyük çantalar satın aldığınızdan emin olun, böylece malzemeleri geliştirmek veya satmak için şehre dönmeden önce daha fazla ağırlık taşıyabilirsiniz.

Leave a comment

Instagram

@NewWorld

Twitter

@NewWorld

Steam Group

@NewWorld

Facebook

@NewWorld

YouTube

@NewWorld

New World Türkiye by Cemizm © 2022. All Rights Reserved.