New World Spear Yapılandırması

Spear, New World’deki yakın dövüş silahlarıdan bir tanesidir. Temelde Dexterity tabanlı olup, Strength’de Spear’ın hasarına katkı sağlar. Tekli hedeflere yüksek hasar çıkartabilme, birden fazla rakibe kalabalık kontrol efekti uygulayabilmek gibi becerileri vardır. Tıpkı diğer tüm silahlarda olduğu gibi, Spear’da, Zoner ve Impaler olmak üzere iki adet yetenek ağacı vardır. Oyuncular istek ve ihtiyaçlarına göre bu iki ağaçtan yetenek seçebilirler. Ancak son yeteneği sadece tek bir ağaçtan alabiliyorsunuz.

Zoner Ağacı

Bu ağaç, genellikle rakiplere kalabalık kontrol efekti uygulamak için uygundur. Bu konuda bir çok yeteneği vardır. Özellikle Javelin yeteneği ve altındaki Forceful Impact pasifi, mızrağınızı uzaktan fırlatmanızı ve isabet ettirmeniz halinde rakibinizi yere yapıştırmanızı sağlar. Bu şekilde uzaktan kalabalık kontrol efekti ( CC ) uygulamanızı sağlar. Genelde bu ağacın pasifleri CC yemiş rakiplere karşı hasar arttırma, krit şansını ve krit hasarını arttırmak veya Stamina yenilemek gibi pasiflerle doludur. İsteğe bağlı bir şekilde DPS veya Tank olabilirsiniz. Zoner ağacındaki CC’ler size Hem DPS hem de Tank olmak için gerekli her şeyi veriyor. Üstelik Strength’in de Spear’a katkı sağladığını düşünürsek, Spear’ı, Sword & Shield ile beraber kullanıp mükemmel bir Tank olabilirsiniz. Rakibinizi yere düşürmeyle ve yerde bulunan rakibinize acımadan mızrağınızı saplamak istiyorsanız Zoner ağacı tam size göre.

Impaler Ağacı

Tek kişiye fazla hasar vermekle ve debuff uygulamakla ilgiliyseniz Impaler ağacını tercih edebilirsiniz. Perforate yeteneği rakibe Rend (Rakibin verdiği hasarı azaltan debuff) uygularken, Skewer rakibin kanamasını sağlıyor. Bu ağacın pasifleri genelde debuff uygulanan süreyi arttırmak, hafif saldırılarınızın hasarını arttırmak ve düşmanı yavaşlatmakla alakalıdır. Oyunda çok fazla yeteneğimizin olmadığını düşünürsek, hafif saldırılarımızın gücünü arttırmak oldukça önemli. Eğer rakibinize debuff uygulamak ve bu debuff’ı uzatmak istiyorsanız ve çoklu hafif saldırılarla rakibe hasar vermek istiyorsanız Impaler ağacı tam size göre.

Önerilen PvX Yapılandırması

Spear oldukça yüksek hasara sahip, CC ve debuff uygulayabileceğiniz yetmiyormuş gibi mızrağınızı uzaktan fırlatabileceğiniz bir silahtır. Spear için önerilen yapılandırmamızda, öznitelik dağıtımını, yetenek seçimini, zırh yapılandırmasını ve Spear‘a uygun ikincil silahları bulabilecek ve tüm bunların mantığını anlayabileceksiniz.

 

Öznitelik

Spear kullanacaksanız öncelikle rolünüze karar vermelisiniz. Rakiplerinize aman vermeyen bir DPS mi olacaksınız, yoksa rakiplerin size saldırmasına izin verip dostlarını koruyup kollayan bir Tank mı olacaksınız? Eğer DPS olacaksanız öznitelik dağıtımı Dexterity fulledikten sonra artan puanları Constitution’a vermelisiniz. Böylece yüksek hasar ve daha zor ölme şansınız olacak. İkincil silah olarak yine Dexterity tabanlı bir silah seçmek uygun olacaktır. Eğer hasarınızı daha fazla arttırmak istiyorsanız Dexterity’den sonra Strength verebilirsiniz ve buna uygun bir silah seçebilirsiniz. Eğer Tank olmak istiyorsanız, Dexterity ile Constitution’a verip, Sword & Shield kullanmalısınız. Sword tarafında herhangi bir hasarınız olmayacağı için, Defender ağacına yönelmelisiniz. Özniteliklerin verdiği bonusları öğrenmek istiyorsanız buradaki linke tıklayın.

Yetnekler

Önerilen aktif yetenekler :

Javelin : Uzaktan mızrağınızı fırlatmanızı sağlayan, yüksek hasar veren bir yetenek. Bu yeteneğin altındaki tüm pasifleri açmalısınız. Pasiflerle beraber, mızrağınızla vurduğunuz rakibi yere devirebiliyorsunuz.

Sweep : Alan etkili, az hasar veren bir yetenek, ancak tüm rakipleri yere devirdiğini varsayarsak oldukça kaliteli. Yine aynı şekilde altındaki tüm pasifleri açın.

Skewer : Tek hedefe yüksek hasar verip, üzerine bir de kanama bırakıyorsunuz. Altındaki pasiflerle oldukça güçlü bir yetenek haline geliyor. O yüzden altındaki pasifleri de açmayı unutmayın.

Önerilen pasif yetenekler : 

Aktif yeteneklerin altındaki pasif yetenekler hariç almanız gereken pasif yetenekler.

Zoner Ağacı

Deadly Reach : 3 metre veya daha uzaktaki rakiplere karşı %10 krit şansı.

Evasive Maneuvers : Başarılı bir vuruştan sonra geriye doğru dodge atmak %20 daha az Stamina harcar.

Merciless Strength : Yerdeki rakiplere karşı %25 daha fazla hasar.

Defensive Stence : Başarılı bir ağır saldırıdan sonra %15 Fortify (Hasar Emme) kazanırsınız.

Anahtar Yetenek : 

Reserved Strength : Stamina’nız fullken %25 hasar arttırma kazanırsınız.

Impaler Ağcı

Precise Jabs : Hafif saldırılara %5 krit şansı ekler.

Refreshing Jabs : Hafif saldırı kombosunun (Ardı ardına saldırmak) ikinci vuruşu, tüm Spear yeteneklerinin bekleme süresini %10 azaltır

Aggresive Maneuvers : Dodge yaptıktan sonra 2 saniye içinde bir yetenek ile yaptığınız ilk başarılı saldırı tüm Spear yeteneklerinin bekleme sürelerini %20 azaltır

SPEAR ÖRNERİLEN YETENEK AĞACI

Zırh

Eğer ki DPS olmak istiyorsanız, Light Armor ile Medium Armor karıştırabilirsiniz. Böylece hem hasarınız yüksek olur hem de uyguladığınız CC’lerin süresi uzar. Ancak Tank olmak istiyorsanız, Medium ile Heavy Armor‘u karıştırmanızı öneririm. Böylece hem savunmanız güçlü olur hem de uyguladığınız CC’lerin süresi çok fazla uzar, rakibe aman vermezsiniz.

İkincil Silah

Eğer full DPS olmak istiyorsanız ve alacağınız hasarı önemsemiyorsanız, ikincil silah olarak Dexterity tabanlı bir silah tercih edebilirsiniz. Örneğin Rapier bu iş için biçilmiş kaftan. Böylece ikincil özniteliğinizi Constitution’a verebilirsiniz. Ancak Spear’daki hasarınızı arttırmak adına ikincil olarak Strength’e verdiyseniz, Strength tabanlı bir silah seçmeniz de mantıklı olur. Berserker ağacındaki anahtar yetenek sayesinde 4 saniyeliğine ölümsüz olabiliyorsunuz bu yüzden Hatchet tercih edilebilir. Eğer Tank olmak istiyorsanız Sword & Shield önerimdir. Heavy Armor giyersiniz, rakipleri CC’den çıkartmazsınız. Bu sırada dostlarınız rakiplerinize acı çektirebilir. Sword & Shield için hasara ihtiyacımız olmayacağından ötürü, ikincil öznitelik olarak Constitution önerimdir.

Yazının sonuna geldik! Eğer daha farklı bir Spear yapılandırması istiyorsanız, Youtube kanalıma göz atmayı unutmayın!

 

Leave a comment

Instagram

@NewWorld

Twitter

@NewWorld

Steam Group

@NewWorld

Facebook

@NewWorld

YouTube

@NewWorld

New World Türkiye by Cemizm © 2022. All Rights Reserved.