New World | Silah (Class) Sistemi

Silah Sistemi

New World’de ilerlemeniz class bazında değil, silah bazındadır. Yeni beceriler öğrenmek istiyorsanız, istediğiniz silahı kuşanıp, kullanmalısınız. New World’de class sisteminin olmaması aslında oldukça iyi bir şey. Çünkü karakterinizi istediğiniz kadar özelleştirebiliyorsunuz. İki silah kuşanabiliyorsunuz ve oyunda şuan toplamda 11 silah var. Bu 11 silahın birbirleriyle ikili kombinasyonlarını düşündüğünüz zaman, oyuncuların ne kadar çok fazla tercih yapabileceğini anlıyorsunuz. Ve sadece bu da değil, her silahın ayrıca iki tane de birbirinden farklı odağa sahip ağacı var. Örneğin Kılıcın Swordmaster adında daha çok damage’e yönelik bir ağacı varken aynı zamanda Defender adında kalkanını daha aktif kullanmasını sağlayan ve daha tank olmasını sağlayan başka bir ağacı daha var. 11 silah arasında ikili kombinasyon yapmak zaten yeterince çeşitlilik sağlıyor ancak birde bu 11 silahın içinde iki farklı ağaç sayesinde karakterinizi özelleştirebiliyor olmak, ekstra mükemmel bir durum. Ancak şunu da not düşmek lazım, bir silahın ne kadar efektif olacağı, verdiğiniz öznitelik puanlarına bağlıdır. Konu hakkında daha fazla bilgi için mutlaka ama mutlaka yapmış olduğum öznitelik rehberini izlemelisiniz. Ayrıca yazının sonunda, silah sistemi için yaptığım videoyu bulabilirsiniz. Burada bahsettiğim şeylerden farklı bir şey söylemiyorum. İster okuyun ister Youtube’dan dinleyin!

Öznitelik rehberi ;

Bir silahı ne kadar çok kullanırsanız o silahta o kadar gelişirsiniz. Her silah için maksimum seviye 20’dir. Bir silahın maksimum seviyesine doğru ilerledikçe, silahın iki ayrı yetenek ağacındaki yetenekleri açmak için 19 puan kazanırsınız. Bu ilerleme sırasında her silahın iki yetenek ağacında aktif ve pasif yetenekler olmak üzere toplam 38 yetenek vardır. Yetenek ağacındaki son yetenekleri açmak istiyorsanız, ilgili yetenek ağacında puan harcamanız gerekiyor. Yani yetenek ağacında aşağıya doğru inmek için öncelikle önceki yeteneklerden açmanız gerekiyor. Sınırlı yetenek puanınız olduğundan dolayı, silahın yetenek ağacındaki son yeteneklerden bir tanesini seçmeniz gerekiyor, diğerini açamıyorsunuz. Puanınız yetmiyor yani. O yüzden, hangi silahı seçtiğiniz kadar, silahınızın hangi ağacına puan harcayacağınızı seçmeniz de önem arz ediyor. Her iki ağaca da olabildiğince eşit mi gideceksiniz, yoksa tek bir ağaca odaklanıp, diğer ağaçtan sadece 1-2 pasif veya aktif yetenek mi alacaksınız. Tamamıyla size kalmış. Tüm bunlar bir yana verdiğiniz yetenek puanlarını oyun içi parayla sıfırlayabiliyorsunuz. Yani bir silahı beğenmediniz diyelim, başka bir silah alıp o silahta ilerlemeyi tercih edebilirsiniz. Böylece her seferinde başka bir silahı denemek için yeni bir karakter yaratmak zorunda kalmazsınız.

Sword & Shield

Straight Sword, bu silah bildiğimiz kılıç ve ekstra olarak yanında kalkan da taşıyabiliyorsunuz. Swordmaster adında kılıcınıza odaklı çoğunlukla ofansif yeteneklerin olduğu bir ağacımız var, ve onun yanında da daha çok tanklama yetenekleriyle öne çıkan Defender adlı bir ağacımız var. Bazı yetenekleriniz pve’de düşmanın size saldırmasını sağlıyor, bu yüzden iyi bir tank olmak istiyorsanız tam size göre.

Rapier

Şimdi Rapier’dan bahsedelim. Tek elli ince bir kılıç olan Rapier, yakından hızlı ve yüksek hasar vermek isteyenler için ideal. Blood adlı yetenek ağacı çoğunlukla düşmanı kanatarak hasar vermeyle alakalıdır. Grace adlı diğer ağaç ise çoğunlukla kaçınma ve mobility özellikleri ile öne çıkar. Rapier konusunda tavsiyem sadece tek bir ağaca odaklanmaktansa, Blood ağacındaki son yeteneği alıp, geri kalan puanlarınızı Grace ağacına harcamanızdır. Böylece hem hasarınız olur hem de daha mobil olursunuz.

Hatchet

Hatchet başka bir tek elli silahımız. Bu tek elli baltayı hem yakından kullanabiliyoruz hem de orta uzaklıktan atabiliyoruz. Berserker ağacı hızlı ve sağlam yakın dövüş saldırıları sağlarken Throwing ağacı ise baltanızı uzaktan fırlatıp rakibinizi zayıflatmayı sağlar. Ayrıca Berserker’ın son yeteneği ölümü aldatmanızı ve 4 saniyeliğine ölümsüz olmanızı sağlıyor.

Spear

Spear, Hatchet’a benzer şekilde fırlatılabilen iki elli bir silahtır. “Zoner” ağacı, yere serme ve geri itme şeklinde fırlatma saldırıları ve Kalabalık Kontrolü sağlarken, “Impaler” ağacı, Kanama ve Parçalama yükleriyle hasar vermeye odaklanır.

Great Axe

Hasara odaklanan iki elli bir silahtır. “Reaper” ağacının tek hedefli çok fazla hasarı, hareket hızı ve kendi kendini pasif olarak iyileştirme özelliği vardır, “Mauler” ağacı ise bazı kalabalık kontrol etkilerinin yanı sıra kısıtlı taunt yeteneği de vardır.

War Hammer

War Hammer, çok sayıda Kalabalık Kontrolü sağlayan iki elli bir silahtır. “Juggernaut” ağacı daha çok hasara odaklanırken, “Crowd Crusher” ağacı güçlü sersemletmeler ve devirmeler sağlar. Bazı War Hammer becerileri, PvE’de canavarları taunt etmenize de olanak tanır.

Bow

Bow uzun menzilli saldırılara sahip bir silahtır. Skirmisher ve Hunter olmak üzere iki ağacı vardır. Skirmisher ağacı genelde alan etkili zehir saldırılarıyla öne çıkarken, Hunter ağacı daha çok hasara odaklıdır.

Musket

Musket yani tüfek yine uzun menzilli saldırılara sahiptir. Sharpshooter adlı ağacı tek bir hedefe yüksek hasar çıkarma özelliğiyle öne çıkarken Trapper adlı diğer ağaç ise, tuzak veya bomba gibi yetenekleriyle öne çıkar.

Fire Staff

Fire Staff uzaktan yaptığı ateş saldırılarıyla Mage sayılabilecek ilk classımızıdır. Fire Mage ve Pyromancer olmak üzere iki ağacı vardır. Her iki ağaç da yüksek yetenek hasarı, ve yanma hasarı üzerinedir.

Life Staff

Life Staff’da, diğer oyunlarda priest diyebileceğimiz bir silahtır. Healing ve Protector adında iki ağacı vardır. Healing ağacı güçlü can yenileme buffları sağlarken Protector ağacı verdiği bufflar ile dostlarını korumaya çalışır aynı zamanda güçlendirir.

Ice Gauntlet

En son eklenen silah olan Ice Gauntlet kullanıcısının buz büyüleri yapmasını sağlar. Ice Tempest ağacı ağacı düşmanı yavaşlatan alan etkili yeteneklerle doludur. Builder ağacı ise çağırdığı buzdan şeyler sayesinde bölgedekileri yavaşlatır.

 

 

Leave a comment

Instagram

@NewWorld

Twitter

@NewWorld

Steam Group

@NewWorld

Facebook

@NewWorld

YouTube

@NewWorld

New World Türkiye by Cemizm © 2022. All Rights Reserved.