New World Depo ve Kamp Sistemi

Depo Sistemi

Depo her yerleşim yerinde bulunan kişisel bir şeydir. Depolar hakkında bilmeniz gereken ilk şey tüm depoların lokal olduğudur. Yani X bölgesindeki deponuz ile Y bölgesindeki deponuz farklıdır, bağlantılı değildir. Her yerleşimin kendi deposu vardır. Tıpkı Black Desert’ta olduğu gibi. Bu yüzden mallarınızı nereye depolayacağınıza iyi karar vermeniz lazım. Belirli bir alanda mesleğiniz yapıyorsanız, meslek yaptığınız yerin yakınındaki bölgeye meslekle alakalı itemları depolayabilirsiniz. Varsayılan harita tuşu M’ye basarak sandık simgesini bulup mevcut yerleşim yerindeki depoya gidebilirsiniz. Depo’ya dünyanın başka yerlerinden erişmek mümkün değildir. İllaki deponun yanına gitmelisiniz yani. Ayrıca depolama kapasitesi, itemların sayısına göre değil, itemların ağırlığına bağlıdır. Yani deponuzda saklayabileceğiniz şeyler, deponuzun ağırlık limitiyle kısıtlıdır.

Depoların, birbirine bağlı olmadığını söylemiştim, ancak bu konuda küçük bir istisna var. Diyelim ki mevcut olduğunuz Faction, iki bölgeyi de kontrol altına almış. İşte bu durumda iki bölge birbirine bağlanıyor. Yani eğer Faction’ınız iki bölge yönetiyorsa bu bölgeler arasında itemlarınız belirli bir altın karşılığında transfer edebiliyorsunuz. Bu da bize şunu gösteriyor ki oyunun PvP içeriğinde verilen ödüller Quality of Life bakımından oyuncuları ödüllendirdiği için, oldukça değerli olacak. Ayrıca Standing Points ile bu depolama alanını arttırabiliyorsunuz. Standing Points belirli bir bölgede olan itibarınızı gösteren bir puandır. Bu puan sayesinde bazı artılar kazanabiliyorsunuz. Hatta 15.seviyeye ulaştığınız zaman ev satın almak için ilgili bölgede belirli bir Standing Points’iniz olması gerekiyor.

Kamp Sistemi

New World’de doğada dolaşırken kamp kurabilirsiniz. Öldüğünüz zaman kampınız yeniden doğma noktası olduğu için oldukça faydalı bir özellik. Şunu da not düşelim PvP’de kampta doğmak için belirli bir zamanlayıcı var, dirilme zamanınız ölme sayınızla doğrusal bir şekilde artıyor. Canınızı hızlı bir şekilde kazanmak için kampta dinlenebilir, ve temel anlamda crafting yapabilirsiniz. Kamp kurma yeteneğini açmak için bir dizi görevi tamamlamanız gerekiyor. Aeternum sahiline vurduktan sonra, yani oyuna başladıktan sonra sahildeki tüm görevleri tamamlamaya özen gösterin yoksa şehirdeki görevlere erişemiyorsunuz.

İlk görevleri tamamladıktan sonra en yakındaki şehre yönlendiriliyorsunuz. Görevleri takip ederseniz en sonunda hayatta kalma uzmanına yönlendiriliyorsunuz. O da size gerekli görevi veriyor ve artık kamp kurabiliyorsunuz. Beceriyi kazandıktan sonra şehir dışında bir yer bularak Y tuşuna basıyorsunuz ve kampı nereye yerleştirmek istediğinizi seçiyorsunuz. Tabii kampı kurmak için yanınızda bazı malzemeler olması gerekiyor. Sanırım dört adet tahta ve bir tane de çakıl taşı istiyordu. Kampı inşa ettikten sonra kampınızda dinlenebilir, temel araçlar, iksirler, tentürler yiyecekler ve temel kılıç gibi şeyler üretebilirsiniz.

Oyun içindeki eşyalarda olduğu gibi, kampta’da tier sistemi var.

Kampınızın tier’ını yükseltebileceğiniz maksimum seviye 5’dir. Tam liste şu şekilde.

  • Level 5 – Camping Tier 1
  • Level 15 – Camping Tier 2
  • Level 25 – Camping Tier 3
  • Level 40 – Camping Tier 4
  • Level 55 – Camping Tier 5

Kampınızın tier’ını yükselttikçe daha yüksek seviyeli iksirler, tentürler yiyecek gibi şeyler yapabiliyorsunuz. Kampınızın tierı farketmeksizin temel Mana yenileme veya Can yenileme iksirleri yapabiliyorsunuz. Kampınızın tier’ı yükseldikçe bazı canavarlardan silah kaplaması yapabiliyorsunuz. Örneğin Corrupted’dan veya Angry Earth’den.

Kamp tierından bağımsız olarak kampta 1.seviye araçlardan veya kılıçlardan daha yükseğini üretemiyorsunuz.

PvP yaparken ölünce kampta yeniden doğmayı seçerseniz aşamalı olarak artan yeniden doğma süresi etkinleşir. Her kampta doğmayı seçtiğinizde bu süre artar. Eğer başka bir yerde yeniden doğmayı seçerseniz örneğin yerleşim yerinde, kampta doğmayı seçtiğinizde olan bekleme süresi arka planda saymaya devam eder. Bekleme süresi geri sayarken oyuncu tekrar ölürse süre artışı mevcut değere eklenir.

Leave a comment

Instagram

@NewWorld

Twitter

@NewWorld

Steam Group

@NewWorld

Facebook

@NewWorld

YouTube

@NewWorld

New World Türkiye by Cemizm © 2022. All Rights Reserved.