New World Great Axe Yapılandırması

Greataxe, New World’deki yakın dövüş silahlarından bir tanesidir. Temelde Strength tabanlı olup, yüksek hasar çıkartabilme ve alan saldırısı yapabilme gibi yeteneklere sahiptir. Tıpkı diğer tüm silahlarda olduğu gibi, Greataxe’da, Reaper ve Mauler olmak üzere iki adet yetenek ağacı vardır. Oyuncular istek ve ihtiyaçlarına göre bu iki ağaçtan yetenek seçebilirler. Ancak son yeteneği sadece tek bir ağaçtan alabiliyorsunuz.

Reaper

Bu ağaç, hasar vermeye yönelik güçlü yetenekleri barındırır. Eğer Greataxe ile Tank oynamaktan ziyade DPS oynamak isterseniz, odaklanmanız gereken ağaç budur. Bana kalırsa bu ağaçtaki en önemli yetenek, rakiple arasındaki mesafeyi kapatabildiği için Charge’dır. Bu ağacın pasif yetenekleri genel anlamda Greataxe’ın hasarını arttırmaya yöneliktir. Execute yeteneği canı %30’un altındaki düşmanlara oldukça fazla hasar verdiği için, Reaper ağacının isminin hakkını verdiğini söylemek mümkün.

Mauler

Bu ağaç, daha çok alan etkili hasar vermeye odaklıdır. Hasar kapasitesi Reaper ağacı kadar olmasa da, hasar çıkarmakta çok da kötü değildir. Alan etkili hasar verdiği için, genelde pasif yetenekleri fazla kişiye karşı daha fazla güçlenme üzerinedir. Gravity Well adlı yeteneğimiz tüm düşmanları yarattığınız bir alanın merkezine çektiği için bu ağacın en önemli yeteneği diyebiliriz. Sadece alan hasarı vermesi bakımından değil, aynı zamanda CC uyguladığı için kullanışlı bir yetenek.

Örnek PvX Greataxe Yapılandırması

Greataxe ile yüksek hasara sahip olabileceğiniz gibi, aynı zamanda da Tank olabilirsiniz. Size önereceğimiz yapılandırma sayesinde, Greataxe için önerilen yetenekleri, zırh tipini ve ikincil silahları ve bunların arkasındaki mantığı anlayabileceksiniz.

Öznitelik

Greataxe Strength tabanlı bir silah olduğu için ana odağımız hasarımızı arttırmamız bakımından Strength olacaktır. Ancak Tank olmak isteyen biriyseniz Strength ve Constitution’a eşit gitmenizi öneririm. Çünkü Constitution’ın zırh arttırma gibi pasifleri sizler için oldukça fayda sağlayacaktır. Eğer hasarınızı önemsiyorsanız Strength gittikten sonra kalan puanları Constitution’a verebilirsiniz.

Yetenekler

Aktif Yetenekler

Charge : Kısacası düşmana hücum ederek baltayı kafasına geçirirsiniz. Mobil olmamızı sağlayan bir yetenek olduğu için altındaki tüm pasifleri açın. Kaçmaya çalışan Mage ve Healer’ları bu şekilde yakalayabilirsiniz.

Execute : Tekli hedefe çok hasar veren bir yetenek. Üstelik hedef %30 canın altındaysa çok daha fazla hasar veriyor. Mutlaka kullanılmalı ve altındaki pasifler de açılmalı.

Gravity Well : Baltanızı fırlatıp alan oluşturursunuz ve düşmanları o alanın merkezine çekersiniz.

Pasif Yetenekler

Aktif yeteneklerin altındaki pasifler hariç kullanılması gereken pasif yetenekler.

Reaper

Greed : Normal saldırılarınız 5 saniyeliğine hasarınızı %10 arttırır.

Executioner’s Speed : Ardı ardına yapılan her 2 saldırıda 3 saniyeliğine %20 hareket hızı kazanırsınız.

Critical Gains : Krit vurduğunuz zaman, vurduğunuz hasarın %10’u kadar kendinizi iyileştirirsiniz.

Death’s Embrace : Canı %50’nin altında olan rakiplere karşı %10 zırh delme kazanırsınız.

Keen Edge : Krit hasarınız %15 artar.

Critical Condition : Canı %50’nin altında olan rakiplere karşı krit şansınız %15 artar.

Feed : Canı %30’un altında olan rakiplere karşı yaptığınız saldırılar verdiğiniz hasarın %10’unu kadar iyileşmenizi sağlar.

Anahtar Yetenek

Blood Lust : Bir rakibe doğru ilerlerken %15 hasar arttırma ve %30 hareket hızı arttırma kazanırsınız.

Mauler

Heavy Pull : Ağır saldırılar rakibi kendinize çekmenizi sağlar.

Enduring Pull : Ağır saldırılarınız rakipler tarfından artık yarıda kesilemez.

Zırh

Greataxe için önerim Heavy Armor olacaktır. Çünkü hasarınız oldukça yeterli ancak düşmanlara vuruşunuz da yavaş. Siz bir kez vurana kadar karşınızdaki hızlı bir silah kullanıyorsa, size iki kere vuracaktır. Sizin tek vuruşluk hasarınız oldukça yeterli, ancak sürekli saldırı yemenizi telafi edebilmeniz için Heavy Armor şart. Eğer çok hantal kalıyorsanız, bazı kısımları Medium Armor ile değiştirebilirsiniz.

İkincil Silah

Greataxe için ikincil silah tamamıyla ikincil özniteliğinizin ne olmasını istiyorsanız ona bağlıdır. Ekstradan bir şey katacak bir durum yok. Yani Focus verip Life Staff’da alabilirsiniz, Dexterity verip Bow’da alabilirsiniz. Burada sadece şunu söyleyebilirim, eğer Strength tabanlı bir silah alırsanız maksimum faydayı sağlarsınız. Sword & Shield olabilir. Eğer hem hasar hem de menzil istiyorsanız Hatchet alıp Throwing ağacına odaklanarak maksimum hasar ve orta menzil kazanabilirsiniz. Tercih tam anlamıyla size ve oyun stilinize bağlı. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Leave a comment

Instagram

@NewWorld

Twitter

@NewWorld

Steam Group

@NewWorld

Facebook

@NewWorld

YouTube

@NewWorld

New World Türkiye by Cemizm © 2022. All Rights Reserved.