New World Bölgeler,Şehirler hakkında bilmeniz gereken her şey

Giriş

Aeternum içinde önceden belirlenmiş yerleşim bölgeleri vardır. Bu yüzden oyuncular istedikleri gibi inşa edemezler. Her yerleşim yeri oyuncuların, Companyler’in şehirleri veya kaleyi ele geçirdiğinde üzerine inşa edecekleri, geliştirecekleri önceden belirli bir düzene sahiptir. Aeternum da farklı bölgeler vardır ve bu bölgelerin birçoğunun kendi şehirleri ve kalesi vardır.

Başlangıç Yerleşim Yerleri

Dört bölge, başlangıç bölgeleri olarak hizmet eder. Karakterinizi oluşturduktan sonra, Gözetleme Kulesi yakınındaki dört kumsaldan birinde eşit şansa göre oyuna başlarsınız.

Bu bölgeler :

Everfall – yerleşim yeri, sonbahar renklerine benzeyen festival renkleriyle dekore edilmiş hareketli bir etkinlik merkezidir.

First Light – Kadim harabeler ve batık gemi enkazlarının bulunduğu bir kıyı bölgesi.

Monarch’s Bluffs – Denizle çevrili, terk edilmiş yerleşim yerleriyle dolu dağlık bir bölge.

Windsward – Önceden bir çiftçinin rüyasıydı, şimdi insanlar bu yerleşim yerinde barınıyor. Maceracıların bozulmuş çiftliklerini ziyaret etmesi umuluyor.

 

Diğer Yerleşimler

Brightwood – yozlaşmış kuzey topraklarını çevreleyen karanlık, sarsılmış bir bölge.

Cutlass Keys – bataklık, orman ve sahil şeridi ile çeşitli bir arazi.

Ebonscale Reach – uzun zamandır unutulmuş bir Hanedanlığın kalıntılarına ev sahipliği yapan, orada bolca yetişen siyah mantarın adını taşıyan verimli bir bölge.

Mourningdale – Aeternum’un kuzeydoğu bölgesinde, yağmur fırtınalarının yaygın olduğu eski bir arazi.

Reekwater – geniş, sık ağaçlıklı, doğaüstü bir bataklık.

Restless Shore – Stanley’e ev sahipliği yapan, bazıları oldukça büyük ve göz korkutucu olan batık yerleşim yerleriyle dolu dağınık ada zincirlerini içerir.

Weaver’s Fen – keder ve umutsuzlukla dolu nemli, sulu bir arazi.

Talep Edilemez Bölgeler (Unclaimable Territories)

Kuzey bölgeleri, tam yerleşim yeri olmayan bölgelerdir ve sadece bir Ticaret noktası ve birkaç 2. kademe Üretim İstasyonu (Tier 2 Crafting Stations) olan küçük bir karakoldur (Outpost).  Savaş talebinde bulunulamaz ve bir Kaleleri olmayan noktalardır.

Edengrove – yemyeşil, renkli manzarası ve bölgenin merkezine hakim olan Malevolence kulesi ile bilinir.

Great Cleave – Brightwood’un kuzeyinde ve Shattered Mountain’ın güneyinde The Corrupted ile dolu karlı bir bölge.

Shattered Mountain – En kuzeydeki bölge, dağılmış geniş bir dağ silsilesinden oluşmuştur.

 

Şehirler ve kaleler arasındaki farklar

İkisi arasında bazı önemli farklar vardır. Şehirler oyuncuların sosyalleştiği, Craft, takas yaptıkları, şehir projelerini aldıkları ve Faction görevleriyle Factionlarına destek oldukları yerlerdir. Ayrıca şehirler, oyuncular öldükten sonra yeniden doğuş yerleri olarak belirlenir.

Bir bölgenin kalesi o bölgenin ana savunma noktasıdır. Savaş sırasında kaleler saldırıya uğrar. Aynı zamanda kaleler açık dünya Pvp de Faction kontrol noktalarıdır ve istilaların gerçekleştiği yerlerdir. Ayrıca sahipsiz bir bölgeyi sahiplenmek içinde kale ele geçirmeniz gerekir.

Oyuncular nasıl bölgeleri alabilir?

Bölgelere sahip olmanın tek yolu savaşmaktır. Fakat bir istisna da var. Oyun çıkışında hiçbir bölgenin sahibi olmayacağı için kaledeki ücret ödenerek o bölgeye sahip olabilirsiniz.

Ön koşul görevlerini tamamladıktan sonra oyuncular 3 Faction dan birini seçebilir. Sonra bir Faction seçtiğinizde bir Company’e katılabilir veya kurabilirsiniz. Company kurulduğunda kurucusunun Factionına sahip olur. Company’ler daha sonra bir bölgeyi ve içinde bulunan kaleyi ele geçirebilir ve kontrol edebilir. Bir Company bir bölgeye sahip olduğunda Craft istasyonları, vergilendirme, oyuncu evleri ve çok daha fazlası ile tam bir oyuncu şehrine geliştirebilir.

Fraksiyon Etkisi   (Faction Influence)

Bir bölgedeki etki (nüfus, Influence) Bir Fraksiyonun (Faction) o bölge üzerindeki kontrolünü temsil eder.  Etki (Influence), o bölgedeki PvP etkinlikleriyle arttırılabilir. Kontrolü elinde tutan Fraksiyon (Faction) tarafından gerçekleştirilen faaliyetler, Fraksiyonun etkisini (Faction Influence) güçlendirmeye yarar. Karşıt Fraksiyon (Faction) tarafından gerçekleştirilen faaliyetler, kontrolü elinde tutan Fraksiyonun (Faction) etkisini azaltmaya hizmet eder.  Bunun sonucunda bir Fraksiyon (Faction) %100 etkiye (Influence) ulaştığında o bölge çatışmaya sürüklenir ve savaş ilan edilebilir.

Kale (Fort)

Bölge Kalesi, her Bölge için savunulabilir bir nokta görevi görür. Kalede üç etkinlik türü yer alır:

  1. Savaş : tüm bölgenin kontrolü için planlanmış PvP etkinliği.
  2. Fraksiyon Kontrol Noktaları (Faction Control Points) : kalenin kontrolü için her zaman gerçekleşebilen PvP etkinliği.  Bu bölgedeki  fraksiyon (Faction) için buff’larla sonuçlanır.
  3. Corrupted yaratıkların istilası (Corrupted Invasion) The Corrupted ordularının kaleye saldırdığı planlanmış PvE etkinliği.

 

Bölgenin sahibi aslında kim?

Companyniz bir bölgeye sahipse aslında bölgenin sahibi kim olur?

Tabi ki Governor isimli  Company lideri ayrıca o bölgenin de Governorı(Valisi) olur. Ancak bölgenin gerçek sahibi o Company’e ait Faction olur. Ve Companyler o Faction için bir aracı vekil olarak hareket eder. Bölge için olan vergiler Companynin parçası olan Facition’a ödenmelidir.

Peki bu vergileri nasıl ödüyorsunuz?

Governor’un sorumluluklarından biri de vergi oranını bölgedeki kişiler için ayarlamak ve vergi almaktır.

Governorun (Vali) sorumlulukları

Governor’un bir diğer sorumluluğu da sahip olduğu Faction için bölgenin kontrolünü sürdürmek, şehir projeleri başlatarak bölgedeki oyuncular için şehri geliştirmektir.

Önemli bir not ise bir bölgenin sakini, oyuncusu olmak için o şehirde ev sahibi olmanız gerekir.

Governor’un (Valinin) sağ kolu- Consuls (Konsoloslar)

Peki Governor Afk kalırsa, oyunda olmazsa ne olacak? Bu durumda Bölgenin durumunu kim belirliyor? Bunun için Governorlar bölgeyi yönetmek için birden çok Consul atayabiliyor. Consulların Governor ile aynı yetkilere ve izinlere sahip olmaması önemlidir. Bu yüzden bunların gerçekten güvendiğiniz kişiler olması önemlidir.

Şehirleri geliştirmek

Bir şehirde Crafting ve arıtma istasyonları geliştirilebilir. Buraları geliştirmek oradaki oyuncuların daha kaliteli ve güçlü eşyalar üretmesine yarar. Ek olarakta Bir bölgenin bufflar’ı ve kale geliştirmeleri Governor tarafından kontrol edilir. Bu bufflar yalnızca bölgede oturan insanlar için geçerli olan Craft ve Combat için güçlü ve uzun süreli bonuslardır. O bölgedeki oturanlar o bölgede evi olan oyunculardır. Eğer bir oyuncunun o bölgede evi yoksa o bölgenin bufflarını ve Bonuslarını alamaz. Şehirdeki geliştirmeler gibi o bölgenin Buffları bölgeyi kontrol eden Company tarafından aktifleştirilir.

Şehir projeleri, yalnızca o bölgeyi kontrol eden Faction dan değil tüm oyuncuların çabasını ve yatırımını gerektirir. Bu projeler oyuncuların şehri geliştirmek için beraber çalışabilecekleri büyük ölçekli projelerdir. Şehir projeleri o bölgenin Governor’u veya Consul’u tarafından başlatılır. Şehir projesi aktif olduğunda orada bulunan oyuncular görevi alabilir ve Projeyi tamamlamak için ilerleme sağlayabilir. Görevlerden birini almak için o bölgedeki şehir proje panosuna gidip alabilirsiniz. Panolar belediye binasının yanındadır ve M ye basarak haritadan yaklaştırıp görebilirsiniz. Bu şehir görevleri Xp ve para kazandırır ama daha önemlisi şehir projesini ilerletiyor. Örnek verecek olursak diyelim ki kaliteli ve yüksek seviyeli zırhlar silahlar yapmak için şehirdeki demirciyi geliştirmek istiyorsunuz. Bunun için demirciyi geliştir görevini almanız gerekiyor. Projeyi bitirmeniz için Company üyeleriniz ve oradaki herhangi biri ile beraberde çalışabilirsiniz.

Sadece yerleşim yerinizin seviyesini yükseltmek yerine oranın seviyesi de düşebilir. Bölgede bakım olmazsa ve oradaki istilalar bastırılmaz ise yerleşim yerlerinin seviyesi de düşebilir.

Leave a comment

Instagram

@NewWorld

Twitter

@NewWorld

Steam Group

@NewWorld

Facebook

@NewWorld

YouTube

@NewWorld

New World Türkiye by Cemizm © 2022. All Rights Reserved.